Stanovisko České neurologické společnosti k očkování

Česká neurologická společnost vydala k 23.12.2020 stanovisko k očkování proti coronaviru SARS-COV-2 u pacientů s neurologickými onemocněními.

Roztroušené sklerózy se týká hlavně odstavec číslo 6 a 7.

U pacientů s autoimunitním onemocněním CNS (např. demyelinizační onemocnění) doporučujeme s očkováním raději vyčkat na vyhodnocení dlouhodobějších nežádoucích účinků vakcín. Jsou již k dispozici data, že pacienti s autoimunitními chorobami včetně těch, kteří jsou na biologické léčbě, neprodělávají infekci koronavirem vážněji než jiné nerizikové skupiny.

Pokud se rozhodnete pro vakcinaci. V případě imunosupresivní terapie se doporučuje, u pacientů léčených léky vedoucími k depleci B-buněk (rituximab, ocrelizumab), které zřejmě snižují účinnost imunizace, posunutí vakcinace na konec léčebného cyklu, optimálně 5 měsíců po předchozí a 4 týdny před následující aplikací.

Samozřejmě finální rozhodnutí je vždy na Vás. Toto je pouze doporučení. Obecně je očkování indikované v případech, kdy potenciální rizika onemocnění COVID-19 převáží nad možnými nežádoucími účinky očkování proti SARS-COV-2.

Celé znění si můžete přečíst na stránkách unie – v odkazu https://www.roska.eu/aktuality/ceska-neurologicka-spolecnost-k-ockovani