Roskiáda 2022

  21.-23.10. Nymburk Roskiádua sportovní hry pacientů s roztroušenou sklerózou.

5.ROSKIÁDA – SPORTOVNÍ HRYsoutěž pacientů s roztroušenou sklerózou

I v letošním roce se osm sportovců z Rosky Liberec a Jablonec  zúčastnilo Roskiády – sportovních her pacientů s roztroušenou sklerózou. Naše výprava byla velmi úspěšná.

Více než 100 soutěžících z celé republiky se během čtvrtého říjnového víkendu sešlo v Nymburce, kde se konal už 5. ročník sportovních her pacientů s roztroušenou sklerózou. Společně jsme se opět přesvědčili, že není důležité, kolik hodíme metrů, jak jsme rychlí nebo přesní – důležité je, že se hýbeme, sportujeme a setkáváme.
Roskiádu uspořádala Unie ROSKA opět ve Sportovním centru v Nymburce, které pro akci poskytlo perfektní ubytování, stravování, bazén i další sportoviště – vše v místě a bezbariérové.
Program začal už v pátek 21. října, kdy se konalo celorepublikové shromáždění Unie ROSKA. Roskiádu v Nymburce jsme využili k setkání předsedů jednotlivých spolků. Společnost ROCHE při této příležitosti prezentovala Rozcestník pro pacienty s roztroušenou sklerózou www.muj-rozcestnik.cz. Večer zakončila přednáška doc. Laury Janáčkové nazvaná Partnerské vztahy.
Hlavní sportovní program zahájil v sobotu ráno starosta Nymburka Tomáš Mach. „Pozitivní vliv pohybových aktivit na psychiku je všeobecně známý a soutěživost mezi přáteli posouvá hranice dosažených výkonů,“ zhodnotil pan starosta.
Předsedkyně výkonné rady Unie ROSKA Jiřinou Landovou následně vyzvala zástupe rozhodčích i sportovců ke složení slibu. A pak již se soutěžilo.
Závodníci absolvovali disciplíny podle svých momentálních možností a schopností, všichni sportovali se zápalem a nadšením, sledovali výsledky svoje i sportovních soupeřů a vzájemně se podporovali bez ohledu na ROSKU, kterou reprezentovali.
Na příjemnou návštěvu zavítal do haly i mladý basketbalista prvoligového družstva ERA Nymburk Jakub Tůma, kterému byla RS diagnostikována loni a který s Unií ROSKA spolupracuje na osvětě o nemoci. Pro stávající i nové pacienty je Jakub Tůma důkazem toho, že port je pro všechny – i pro pacienty s roztroušenou sklerózou.
Večerní vyhlášení výsledků se stalo velmi příjemnou společenskou akcí nejen pro vítěze 10 disciplín, ale pro všechny účastníky 5.ROSKIÁDY. Byla uzavřena i doprovodná akce S kamínkem na ROSKIÁDU. Vítězný kamínek absolvoval téměř 5 tisíc km celou Evropou.  
Družstvo závodníků z Libereckého kraje se může pochlubit 1. místem v disciplíně bociia. Výborně se umístili i jednotlivci , celkem jsme získali 7 medailí.
Nedělní dopoledne patřilo Nadačnímu fondu IMPULS a registru pacientů s roztroušenou sklerózou REMUS. Ředitel REMUSu Mgr. Jiří Drahota seznámil přítomné s významem registru, kým je využíván, jak jsou data chráněna a jaký je význam projektu „Roztroušeně společně“.
Děkujeme Libereckému krajskému úřadu, který finančně podpořil účastníky z celého kraje.