Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

pozvanka-mars-2019.jpg


letak-liberec-page-001.jpg


praha-konference-prava-pacientu.png  


 slunecnice-page-001--1-.jpg


 30.5.-lod.png

 


 

mars-liberec-2018.docx-page-001.jpg 


ROSKIÁDA


 

Uspořádání 1. Roskiády – sportovních her pro pacienty s roztroušenou sklerózou (RS) splnilo naše očekávání. Nejčastější fyzickou aktivitou pacientů bývá kromě odborné rehabilitace speciální cvičení vedené vyškolenými cvičiteli. Pravidelné cvičení je pro pacienty s RS bezesporu důležité. Naším cílem je proto snaha přivést tyto lidi k aktivnímu pohybu a sportu a vyvrátit zažitý stereotyp, že postižení lidé sportovat nemohou. Sportovní centrum Nymburk je špičkové zařízení , kde je přístup, ke všem druhům sportu a cvičení. Pro pacienty bylo připraveno 10 disciplín, které probíhaly pod dohledem profesionálních trenérů. Byly voleny tak, aby cvičenci zvládli. Výsledky byly řádně vyhodnoceny a vítězové byli odměněni diplomy a trofejemi. Součástí projektu byly ranní rozcvičky, divadelní představení, vystoupení dětí ZUŠ Nymburk a společenský večer.

Těšíme se na 2. ročník Roskiády 2018.

 

Za finanční podporu děkujeme krajskému úřadu Libereckého kraje.

 

 

logo-barevne-transparent.gif

 

roskiada-plakat-s-kontakty-lbc-page-001.jpg Reportáž z MaRS 2017 ke shlédnutí zde.


letak_prednaska-1.jpg


Svatoanenské zahradní slavnosti - 23. 7. 2016

Unie Roska vás zve na den otevřených dveří a oběd do Domova sv. Josefa v Žirči

Na co se můžete těšit: společný oběd, ,speciálně pro nás bezbariérová prohlídka, provede nás paní Michaela Hospodková. Potom by následovalo společné posezení s vedením Domova a pacienty.

Setkáme se i s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem.

Doprava na místo individuální.

Autem: Žireč se nachází zhruba 2 km od silnice č. 37 mezi Jaroměří a Trutnovem. Odbočte v Kuksu a vydejte se přes Stanovice, nebo můžete sjet za Choustníkovým Hradištěm na Dvůr Králové nad Labem a vydat se první odbočkou vlevo.

Autobusem: Areál Domova sv. Josefa se nachází 200 m od autobusové zastávky Dvůr Králové n.L., Žireč. Zastavuje zde několikrát denně místní MHD Dvůr Králové – linka č. 2 a dále také autobusová linka jezdící mezi Dvorem Králové nad Labem a Choustníkovým Hradištěm.

Vlakem: Asi 1 km od Domova se nachází vlaková zastávka Žireč na trati Jaroměř - Stará Paka. Zastavují zde pouze osobní vlaky.

Svou účast přislíbili: folková skupina Kantoři, Česká bluegrassová kapela ze Dvora Králové Fámy, herec, zpěvák, muzikant a finalista X Factoru Ondřej Ruml, herec, zpěvák, Martin Pisařík přijede s kapelou Akustik, herečka Bára Hrzánová zavítá se skupinou Condurango, Sestry Chalupovy – taneční sdružení žen ze Skalice u Hradce Králové s elegancí první republiky, pro děti zahraje LoutKA KaTKA z Miletína pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, potulné loutkové divadlo Já to jsem s Vítkem Marčíkem jr. a bude mít na repertoáru Eliščiny pohádky. V kostele bude sloužena poutní mše svatá s barokním hudebním doprovodem Krkonošského Collegium Musicum a Consortus FAGVS a poté vystoupí zpěvačka a kytaristka Eva Henychová, Biblické písně Antonína Dvořáka v podání Martina Doležela proloží slovem herec Jan Kačer. Jaké by to byly Svatoanenské slavnosti bez tradiční zvonkohry! Tu opět rozezní Prof. Václav Uhlíř. Celým dnem bude provázet dvojice moderátorů - Josef Mádle a herečka Karolína Hlaváčková.

Více info o DSJ: http://www.domovsvatehojosefa.cz/

Hlaste se do 30. 6. 2016 Jitce Večeřové na adresu roska.ji@centrum.cz

 


Nabídka školení pro cvičitele Rosky 2016
Školení pro cvičitele Rosky v Poděbradech

1.termín - začátečníci 8. - 10. 5. 2016, kapacita 16 osob Obsahem školení jsou doporučené postupy cvičení pro osoby s RS v posilovně-doporučení ohledně posilovacího a aerobního cvičení, základy cvičení pilates, ukázka cvičení jógy, a pod vedením psychoterapeutky základy psychohygieny pro cvičitele.
 

2. termín - pokročilí I 2. - 4.10. 2016, kapacita 16 osob. Obsahem školení jsou cvičení s různými typy pomůcek-cvičení s gumou, míčkem. Cviky zaměřené uvolnění plosky nohy, posilovací cvičení zaměřené na svaly dolních končetin. V teoretické části probereme problematiku svalů středu těla a s psychoterapeutkou si pohovoříme o sebevědomí.

3. termín - pokročilí II 23. - 25.10. 2016, kapacita 24 osob. Tento termín školení je určen i pro cvičitele, kteří absolvovali školení v roce 2015. V rámci tohoto školení probereme další možnosti cvičení s pomůckami, cvičení jemné motoriky rukou, cvičení pánevního dna a možnosti kognitivního tréninku. Součástí bude stejně jako u předchozích přednáška psychoterapeutky.

Všechna školení v Poděbradech jsou včetně ubytování a stravování (od neděle večer do úterý odpoledne). Ubytování je zajištěno v poděbradském hotelu Bílá růže (http://www.bila-ruze.cz/). Samotné školení probíhá v prostorách ve fitness centru - Centrum zdravého pohybu (http://www.centrumzdravehopohybu.cz). V prostorách fitness centra jsou k dispozici všechny potřebné cvičební pomůcky. Účastníci školení obdrží výuková skripta. Účastnický poplatek za 2,5 denní školení je 900 Kč na účastníka-splatný na účet Unie Roska. Školení pro cvičitele Rosky v Praze (cvičení pro sedící) pátek 6. 5. 2016 Toto školení je objednáno Roskou Praha. Obsahem školení bude teorie správného sezení a možnosti cvičení vsedě-s pomůckami i bez pomůcek. Přihášení na školení na email: novotna.klara.k@gmail.com. Kopii přihlašovacího emailu zároveň poslat na email: vlastablatna@seznam.cz


Školení je pořádáno fyzioterapeuty RS centra Neurologické kliniky 1.LF UK a VFN v Praze a Unií Roska za podpory Nadačního fondu GSK.


mars2016.jpg


Vánoční besídka proběhne v úterý 15.12.2015 v 10 h.


Naposledy v tomto roce cvičíme 5.12. 2015 a po novém roce opět začínáme v úterý 5.1. 2016.


pozvanka_hleda-se_regiony-form--5--page-001.jpg 


 

 

13. Národní konference
„ Místo pro kvalitní život s roztroušenou sklerózou"
13. 6. 2015
Kongresové centrum IKEM Praha

Institut klinické a experimentální medicíny
Vídeňská 1958/9 , Praha 4

 

Program

10.30 — 11.00     Registrace účastníků

11.00 — 11.10      Zahájení konference

11.10 — 12.00      Prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc.: Nové trendy v léčbě RS a jejich prosazování do praxe
12.00 — 12.30      Ing. Jiří Veselý: Lázeňská léčba RS v lázních Vráž

12.30 — 12.50      Polední přestávka

12.50 — 13.35     Doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D.: Výsledky z českého registru ReMuS

13.35 — 14.20      Mgr. Klára Novotná (MSC VFN): Fyzioterapie a cvičení v léčbě RS

14.20 — 15.00     Ing. Zdeněk Šimek, Ph.D. (VZP): Kam směřuje trh práce pro lidi s hendikepem
15.00             Zakončení konference

Moderovat bude paní Hana Potměšilová (NFOZP)

Vstupné dobrovolné, výtěžek ze vstupného použije Unie Roska ve prospěch pacientů s RS Účastníkům konference bude poskytnuto polední občerstvení a odpolední káva Regionální Rosky představí výrobky svých členů, které bude možné zakoupit

Doprava: Metrem do stanice Budějovická (trasa C). Pak autobusem č. 193 na zastávku IKEM (v autobuse hlášena jako „Institut klinické a experimentální medicíny")

Informace o konferenci tel.: 773179500 nebo e-mail roska@roska.eu

Záštitu nad konferencí přejal Místopředseda vlády pro vědu a výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.


pozvanka_koncert.jpg


 

Regionální organizace


ROSKA Liberec


Americká 761/54 , Liberec 3 , 460 10
Vás srdečně zve na

 

ČLENSKOU SCHŮZI

KDY :                   ve čtvrtek 23. dubna 2015 od 14,00 do 16,00 hod

 

KDE :                    Komunitní středisko KONTAKT

Palachova 504/7 — bývalá „Liduška " 5.patro — bílá klubovna

PROGRAM :    Úvod

Zhodnocení činnosti v roce 2014 Finanční zpráva za rok 2014

Harmonogram činnosti na rok 2015

Informace ze Sněmu Unie Roska

Informace o rekondičních pobytech

Platba členských příspěvků na rok 2015 ( 250 Kč ) Platba zálohy na rekondiční pobyt ( 3000)

nebo na číslo účtu 107-4066180217/0100

                              Diskuze

Usnesení

Závěr

 

 

 

 

 

výbor Rosky Liberec

 


V Liberci v sobotu startuje maraton pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Autor: Stanislava Beyerová | [cit. 2015-04-25].
Dostupné z: 
http://www.nasepojizeri.cz/semilsko-aktualne/v-liberci-v-sobotu-startuje-maraton-pro-pacienty-s-roztrousenou-sklerozou/?aktualitaId=35732

V Liberci v sobotu startuje maraton pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Desítky lidí se za dva dny převlečou do sportovního, obují si tenisky a vyrazí do tělocvičny v Aerobic studiu Endorfin. Startuje zde totiž 24hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou - MaRS 2015. V sobotu jej podpoří i několik desítek pacientů, lékařů, příbuzných a přátel z Liberecka.


Ke zhruba sedmi stovkám maratonců z celé republiky se v sobotu 7. března v 16 hodin připojí i lidé z Liberecka. Přímo z liberecké tělocvičny v Aerobic studiu Endorfin v budově Brouk a Babka na Pražské ulici se v 17 hodin propojí telemostem s centrálou v pražských Průhonicích, kde lidé cvičí od pátku celých 24 hodin bez přerušení. „MaRSu se účastníme podruhé, loni jsme přivítali na dvě desítky účastníků," uvedla organizátorka Veronika Borkovcová, předsedkyně regionální organizace Roska v Liberci.„Dobrá fyzická i psychická kondice spolu s včasně zahájenou biologickou léčbou hraje v terapii roztroušené sklerózy klíčovou roli. Na rozdíl od dřívější doby pacientům pravidelný pohyb přímo doporučujeme. Dnes je již prokázáno, že pozitivně ovlivňuje průběh tohoto těžkého neurologického onemocnění, ale také zmirňuje průvodní příznaky jako je deprese či únava," uvedla MUDr. Zuzana Eichlová, lékařka neurologického oddělení Krajské nemocnice v Liberci, které navštěvuje kolem 150 pacientů s roztroušenou sklerózou. V Česku se s touto diagnózou potýká přibližně 17 tisíc lidí.

„Letos bude program ještě atraktivnější. Kromě fyzického tréninku chystáme i trénink mozku. V programu HAPPYNeuron si bude moci každý na počítači procvičit paměť, pozornost, jazyk, uvažování či prostorovou představivost," doplnila organizátorka s tím, že cvičení se může zúčastnit každý, kdo má rád pohyb. Stejně jako v ostatních městech bude vstupné na akci dobrovolné a případný výtěžek poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek. Maraton MaRS 2015 probíhá v Liberci pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

„Maraton MaRS je organizován jako skládačka, složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice," uvedla Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu IMPULS, který spravuje celostátní registr pacientů s roztroušenou sklerózou - ReMuS a podporuje podobné projekty pro lidi postižené roztroušenou sklerózou. Nadační fond IMPULS je také hlavním organizátorem maratonu, který se v celé republice koná již po čtvrté. Kromě Liberce a Prahy se MaRSu účastní lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad, Ústí nad Orlicí a poprvé i ze zahraničí - slovenských Piešťan a švýcarského Valens.

MaRS veřejnosti podle odborníků ukazuje, že pokud se lidé s diagnózou RS začnou včas a správně léčit, udrží se déle aktivní. Z posledních dat z celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou - ReMuS jasně vyplývá, že více než 60 % pacientů, dlouhodobě léčených pomocí biologické léčby, může stále pracovat.